مقالات کارگشا

برای ساختن شهر هوشمند چه آموزش هایی باید ببینیم؟

شهر هوشمند مفهومی نو در شهرسازی، برنامه­ ریزی شهری و طراحی شهری است که قابلیت­های جهان واقعی و مجازی را برای حل مشکلات شهری با هم ترکیب می ­کند و  در این میان فناوری اطلاعات و ارتباطات بعنوان عمده­ ترین محور تحول و توسعه در جهان مطرح شده و دستاوردهای ناشی آن به ­گونه­ ای با زندگی مردم عجین گردیده که نمی توان از آن غافل بود.
بنابراین وقت آن رسیده که برای داشتن و ساختن شهرهای هوشمند در ایران عوامل مرتبط به این کار و حتی شهروندان آموزش داده شوند و این آموزش ها نیازمند خلاقیت و زمان و مهارت دارد. 
استراتژیست ها باید به چندین رویکرد در هوشمند شدن شهرها دقت کنند از قبیل:

بررسی مکان

به عنوان گام اول فروشندگان تکنولوژی ها نیاز دارند که مسائل مربوط به شهر را بشناسند و حتی این مسائل را شناسایی کنند زیرا این موضوع به آنها کمک می کند تا یک رویکرد، چشم انداز و نقشه راه (Road Map) داشته باشند، چرا که باعث می شود ابتکارات جدیدشان را براساس نیازها و اولویت های ذینفعان در شهر طراحی و اجرا کنند.  
 به عنوان اولین قدم راه حل ها و فرصت هایی در بازار محلی وجود دارد که با رهبران شهر و اجزای تشکیل دهنده شهر ترکیب شده است از قبیل: ردیابی مواد غذایی در مناطقی که صادرات مواد غذایی انجام می دهد، بانکداری الکترونیکی تلفن همراه در محل هایی که به بانک دسترسی ندارند و مراقبت های اولیه در مناطق پرجمعیت و پیرامونی.

بررسی مخاطبان

شهرها از چندین هیئت موسس تشکیل شده اند، گنجاندن چندین ذینفع در روند برنامه ریزی شهر هوشمند ممکن است به معنی ایجاد یک تعادل در منافع باشد اما این موضوع باعث می شود یک سری موانع در فرایند کار ظاهر شوند. زیرا شما با مخاطبان مختلفی روبرو می شوید و باید با یک زبان مشترک صحبت کنید یا به یک زبان مشترک برسید پس باید ساده و واضح صحبت کنید.

با برنامه ریزان و سیاست گذاران، والدین و شرکای محلی صحبت کنید و به دقت به آنها گوش کنید، در بحث های سیاسی پیش بینی و مشارکت داشته باشید. قانونگذاران را به حمایت مالی از پروژه ها دعوت کنید، قوانین مورد نیاز برای شروع و ایجاد پروژه های موثر را بشناسید و درک کنید، به اشتراک گذاری داده ها، یکپارچه سازی سیستم ها و ادغام زیرساخت ها را یاد بگیرید. اینها بحث های فنی نیستند اما برای دستیابی به یک هدف خاص نیاز است. برای داشتن شهر هوشمند باید با افراد جدیدی صحبت کنید تا شما را در تغییر حالت از فناوری اطلاعات به فناوری کسب و کار حمایت و پشتیبانی کنند. 

برای ساختن شهر هوشمند چه آموزش هایی باید ببینیم؟

بررسی بودجه 

به موازات اهداف و مخاطبان، مهم است که یک مدل کسب و کار برای شهر تهیه شود. سوال اینجاست که آیا دولت های محلی سیاستی برای استقلال در تعریف و تأمین مالی ابتکارات جدید دارند؟ این احتمالا در سیستم های فدرال هست، با اینکه برنامه های تنظیم بودجه ممکن است با دستورالعمل های فدرال تطبیق داشته باشند، در سیستم های ملی با دولت های  بزرگ و قوی این دستورالعمل ها ممکن است محدود کننده باشند. شناختن و درک ساختار سیاسی و قوانین آن به عنوان بخشی از تکالیف شماست.

تعریف پروژه های محلی

راه حل های شهر هوشمند باید محلی بوده و در یک محیط محلی با دست اندرکاران محلی ایجاد شوند. با این حال فروشندگان می خواهند راه حل های تکراری را شناسایی کرده و توسعه دهند. بنابراین شما باید برنامه های محلی بریزید، شباهت ها و تفاوت های شهرهای مختلف را براساس اندازه و مقیاس، جغرافیا، پایگاه منابع، سیاست ها و فعالیت های اقتصادی بشناسید و درک کنید بعد از همه اینها در مورد هوشمند شدن شهر صحبت کنید. 

برای ساختن شهر هوشمند چه آموزش هایی باید ببینیم؟
می توان گفت اگر این راه حل ها عملی شوند شهرها با چالش های کمتری برای هوشمند شدن روبرو خواهند بود.

منبع: کتاب شهرهای هوشمند،فرصت های جدید، کسب و کارهای جدید
 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا