مقالات کارگشا

اهمیت استفاده از سیستم های امنیتی DIY در آپارتمان های مسکونی

شاید شما هم اصطلاح رایج DIY را در سطح اینترنت دیده باشید، این واژه مخفف عبارت Do It Yourself به معنی "خودت انجام بده" می باشد. DIY اصطلاحی است که از دهه ۱۹۵۰ میلادی در برخی کشورهای غربی به ویژه ایالات متحده آمریکا رواج پیدا کرد و معنای آن تعمیر، اصلاح، ساختن و یا انجام برخی کارهای فنی در خانه یا بیرون از خانه بدون کمک خواستن از متخصصان و استادکاران آن رشته است.
سیستم امنیتی خانه، هوشمندسازی ساختمان، خانه هوشمند

سیستم های نظارت خانگی صرفاً مختص افرادی که دارای خانه های بزرگ هستند، نمی باشد. خانه جایی است که سرتان را پایین می اندازید و کلید ماشین های خود را در پایان روز به گوشه ای پرتاب می کنید. حتی ساکنان آپارتمان می خواهند، زمانی که از خانه خود دور هستند، نظارتی بر اشیاء با ارزش خود در خانه داشته باشند. بسیاری از سیستم های امنیتی خانه DIY، ارزان، آسان برای نصب و مناسب برای زندگی آپارتمانی هستند. یکی از اصلی ترین مشکلات افراد در استفاده از سیستم های امنیتی، دشوار بودن نصب و اجراء این سیستم ها می باشد. اغلب اجاره نامه ها مانع از سوراخ کاری در دیوار یا نصب دائمی برخی تجهیزات می شوند و حتی زمانی که این گونه تغییرات مجاز باشد، ساکنین آپارتمان ها ممکن است تمایلی به انجام چنین کاری را نداشته باشند چون میدانند بعد یکسال باید حفره ها را پر کنند یا سیم ها را بیرون بیاورند. اگر شما در یک آپارتمان زندگی می کنید و نمی توانید (یا نمی خواهید) سوراخهای بزرگ و یا تغییرات قابل توجهی در دیوارهای خانه، درها و یا پنجره ها داشته باشید، گزینه های خوبی برای شما وجود دارد. برخی از ویژگی ها و مزایای سیستم امنیتی DIY در این مقاله اشاره شده است. 

  • بدون نیاز به سیم کشی

فاکتور اساسی در پیدایش و توسعه سیستم های DIY (و حتی سیستم های هوشمند) رشد و توسعه شبکه بی سیم در این سیستم های بوده است. انواع مختلفی از سیستم های ارتباطی بی سیم در محصولات امنیتی خانگی DIY وجود دارد، از معروف ترین این استاندارد و پروتکل ها میتوان به Wi-Fi، ZigBee یا Z-Wave اشاره کرد و گاهی اوقات استفاده از هر سه استاندارد در یک محصول واحد مقدور می باشد. بیشتر دوربین های امنیتی DIY به Wi-Fi شبکه خانگی شما متصل می شوند. سنسورهای درب و پنجره و حتی تشخیص حرکت اغلب از Z-Wave یا Zigbee برای برقراری ارتباط با مرکز اصلی سیستم استفاده می کنند.

سنسور درب، سنسور پنجره، سیستم امنیتی

  • بدون نیاز به نصب دائمی

بسیاری از دوربین های امنیتی نیاز به نصب دائمی (یا نیمه دائمی) دارند، اما امروزه بسیاری از دوربین های بی سیم می توانند به سادگی در یک قفسه، میز و یا در خارج از محوطه در یک دیوار قرار بگیرند. دسترسی به یک پریز برق تنها نیازمندی نصب این سیستم می باشد. بیشتر سیستم های ایمنی خانه DIY به جای یک صفحه کلید داخلی از برنامه های کاربردی برای گوشی های هوشمند یا تبلت ها استفاده می کنند، بنابراین شما مجبور نیستید یک کنترل پنل را به دیوار وصل کنید.سیستم امنیتی خانه، هوشمندسازی، خانه هوشمند

هر سیستم امنیتی نیاز به سنسورهای درب و پنجره دارد تا وقتی که بدون دخالت شما از کار افتاد، به شما اطلاع دهد. بسیاری از سیستم های امنیتی حرفه ای، نیاز به سوراخ کاری در چهارچوب درب برای نصب سنسور و پنهان کردن آن دارند. اما سنسورهای امنیتی DIY بدون نیاز به سوراخ کاری، در بیشتر مواقع به صورت یک سنسور کوچک دولبه و یا دو طرف چسب بر روی درب نصب می شوند. این موضوع حتی باعث می شود زمانیکه شما نیاز به نقل مکان به جائی دیگر دارید، این سنسورها را از محل خود برداشته و به جای جدید انتقال دهید. 

  • بدون نیاز به قرارداد رسمی

در حالی که برخی از سیستم های هوشمند و امنیتی خانه DIY نیاز به هزینه ماهانه برای نظارت و کنترل دارند (در سیستم Wink و Wi-Fi Lowe تنها کارهای مقدماتی و ساده به صورت رایگان می باشند)، تعداد زیادی سیستم وجود دارند که به غیر از هزینه محصولات، نیاز به پرداخت هزینه دیگری ندارند. البته این سیستم های بدون قرارداد به این معنی است که شما مسئول نظارت بر آن هستید و اگر تلفن شما یک هشدار را نشان دهد که درب باز شده است، شما خود را مکلف می دانید که کاری در مورد آن انجام دهید.

  • محصولی مناسب حتی برای چند اتاق

اگر آپارتمان شما اساساً فقط یک یا دو مکان داشته باشد که یک غریبه بتواند به آن دسترسی پیدا کند، این سیستم نیازی به تنظیم دقیق ندارد. یک دوربین امنیتی بی سیم و یک سنسور درب یا پنجره احتمالاً همه چیزهایی است که شما نیاز دارید که در آپارتمان خود داشته باشید.

  • قفل هوشمند آپارتمان

اگر می خواهید یک قفل هوشمند برای محافظت از درب ورودی خود داشته باشید و اما صاحبخانه اجازه ندهد که قفل را تغییر دهید، چه کاری می توانید انجام می دهید؟
به جای نارحت شدن از صاحبخانه، می توانید یک کنترل کننده قفل هوشمند اضافه کنید که نه مغزی اصلی را عوض می کند و نه نیازی به کلید جایگزین دارد. قفل های هوشمند August Smart و DanaLock از مغزی و سیلندر قفل اصلی استفاده می کنند، بنابراین نیازی به تغییر کلید نمی باشد. در این شرایط شما می توانید از بازشدن درب منزل توسط صاحبخانه در زمانی که در خانه نیستید، از طریق تلفن همراه تان، مطلع گردید. 

قفل هوشمند

  • قابل حمل بودن

اگر زیاد نقل مکان می کنید، نگران نباشید، بیشتر سیستم های امنیتی خانگی DIY به راحتی قابل حمل هستند. فقط سنسورهای تشخیص بازشدگی درب و پنجره را از چهارچوب های خود برداشته، دوربین امنیتی را بیرون بکشید و مرکز اصلی سیستم را از برق جدا کنید و همه چیز را به محل زندگی بعدی خود ببرید.

منبع: وبسایت خانه الکترونیک

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا